İÇİNDE Mİ DIŞINDA MI… ŞEYTAN BUNUN NERESİNDE?


abgb[Avrupa Birliğinin içinde-miyiz, dışında-mıyız?]
İÇİNDE Mİ DIŞINDA MI… ŞEYTAN BUNUN NERESİNDE?
1995 yılında Gümrük birliğiyle yapılan anlaşmayla kendi idam sehpamızı kendimiz hazırlamışız.
Birliğe alınmadan Gümrük birliğine girmek, Cumhuriyet tarihimizin en büyük yanlışı olmuştur. Bu büyük hata yeniden masaya yatırılmadıktan sonra, kürsülerden sağa sola saldırmanın da hiç bir anlamı olmaz.
Çünkü AB; bizi üye yapmadan; ama bizimle yapmış olduğu Gümrük birliği anlaşmasıyla istediği ne varsa hepsini almıştır. Her ne istedilerse verdik sözü bunun için çok daha geçerlidir; hatta anayasamızın bazı maddeleri dahi göz ardı edilerek yapılan bu anlaşma, acilen masaya yatırılmalıdır.

Süresi belli olmayan gümrük birliği anlaşması ile 3. ülkelere karşı bağımsız tarife uygulamak şansımız dahi elimizden alınmış olup, AB’nin ortak gümrük tarifesine geçilmiştir.
Yani: AB’nin ortak dış ticaret politikalarına uymakla bu alan için ilgili egemenlik haklarımızı Brüksel kararlarına devretmişiz.
Oysa ki anlaşmanın bir çok ama, özellikle bu maddesi Türk Milletinin Anayasa’da olan 6. Maddesindeki şartlara aykırıdır.

Anayasa Madde 6. – Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir. // Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır. // Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.

Sonuç: Ülkemiz bir an önce Gümrük Birliği Anlaşmasını masaya yatırmadan AB ile hiç bir sorunumuzu lehimize çeviremeyiz. Gürültü patırtı yapmak yerine, gümrük birliği anlaşması masaya yatırılmalıdır ve bazı maddeler üzerinden yeniden tartışılmalıdır. Osmanlının yıkılmasının sebebi olan kapitülasyonlar ve Duyunu-Umumiye günlerimiz henüz unutulmadı.

Evet… Mevzuat çok uzun. Makale ile anlatılması da çok zor, üzerinden kitap(lar) yazılmalıdır.
Hoşça kalın.
Mehmet Nuri Sunguroğlu / 5 Aralık 2016

Reklamlar

Hakkında Mehmet Sungur
Yaşlılarımız geçmişimiz, Çocuklarımız geleceğimizdir. Her ikisini de ihmal eylemek tamiri zor olan bir suçtur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: