SARMAŞIKLAR ARASINDA


sarmasik

Herkesin istediği gibi değil, olduğun gibi kalabilmektir yaşamın sırrı…

Bu sabahki orman gezisinde rastladığım bu resim beni çok düşündürdü. Duvara tırmanmış, aynı renklerin oluşturduğu sarmaşıklar arasındaki bu gül, beni; yaşadığımız toplumu ve toplumdaki aynılığın, ayrılığın, farkı üzerinde düşünmeye zorladı.

Tüm renklerin arasında kendi rengini koruyabilmektir asıl olan diye düşündüm. Tek renkli, tek sesli, korosu olmayan toplumlar, farklılıkların zenginliğini öğrenemezler. Bazen farklı düşüncelere ihtiyacımız vardır. Farklı olan düşünceleriniz kabul görüp alkış toplamıyor sa, aynı renkler içerisindeki farkınız dır bunun sebebi.

Yaşadığımız çevremizde bizlere iyi, yada iyi olmayan yapıştırılmış etiketler vardır. Kendi değerimizin bilincinde olmadan, her etikete uyumlu olmaya çalışmak, kendi kişiliğimize karşı olan saygının eksikliği değil midir ?

Başkalarının bakış açısına göre “iyi” olmanın peşinden koşarken, kendi değerimizin farklılığını unutarak, asıl kimliğimizden uzaklaşmaz mıyız ?

Oysa ki; başkalarına yaranmak için harcadığımız zamanı, kendimizi keşif etmek için harcasak, mükemmel olmak yerine kendimizdeki değerin bilincine varmaz mıyız ?

Tüm renklerin aynı olduğu toplumda, asıl rengimizi koruyarak, kimliğimizi unutmadan, mükemmellik yerine, değerli olmanın değerini anlamak değil midir asıl kimliğimizin anlamı ?

Herkesin istediği gibi değil, olduğun gibi kalabilmektir yaşamın sırrı. Yanlış anlaşılmış öz güven, içimizdeki asıl değerimizi anlamakta önümüze çıkan ve aşılması zor bir duvar gibidir. Önemli olan, öz güvenimizi öz değerimizle homojen ederek, toplumdaki yerimizi bulabilmektir.

Hayırlı Pazarlar

Mehmet Nuri Sunguroğlu

12/04/2015

Reklamlar

Hakkında Mehmet Sungur
Yaşlılarımız geçmişimiz, Çocuklarımız geleceğimizdir. Her ikisini de ihmal eylemek tamiri zor olan bir suçtur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: